Турција по земјотресот на Крит: На регионот му се заканува цунами

Турција по земјотресот на Крит: На регионот му се заканува цунами

Турција издаде предупредување на цунами откако после земјотресот дошло до рушење на згради на грчкиот остров Крит.

Потрес со јачина од 6 степени според Рихтерова скала.

Атинскиот геодинамички институт рекол дека потресот се случил во 09:17 часот по локално време, а епицентарот бил на 246 километри југоисточно од Атина.

Европскиот-медитерански сеизмолошки центар и Геолошкиот завод на САД дале прелиминарна магнитуда од 6,0 степени со епицентар 7 километри северно од селото Тхрапсано.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds