Турските власти сметаат дека војната во Украина нема лесно да заврши

Турските власти сметаат дека војната во Украина нема лесно да заврши

Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар денеска изјави дека војната во Украина „нема лесно да заврши“.

„Не би било погрешно да се каже дека, и покрај нашата добра волја и повици за прекин на огнот, војната веројатно ќе продолжи во 2023 година“, рече Акар, чија земја членка на НАТО се позиционираше како неутрален играч и посредник во конфликтот.
Турскиот министер во Анкара изјави дека „се чини дека војната нема да заврши лесно“.

Турција помогна да се постигне договор со ОН за извоз на жито од украинските пристаништа и беше домаќин на состанок на руски и украински дипломати во март, како и разговори меѓу двете завојувани страни во Истанбул.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy