Видеа

Струга

Српски камионџија направи вистински хаос во Истанбул (ВИДЕО)

Колку што знае да го олесни патувњето, GPS навигацијата знае да биде и тоа како причина за вистински сообраќаен хаос. Досега сме биле сведоци на најразлични вести за вакво нешто од Австрија, Германија, Италија и Полска, а последната доаѓа од Турција. Станува збор за настан во кој главната улога ја има возач на српски камион […]Повеќе

Магазин

ВИДЕО: Огромна мечка често го гушка својот спасител: Мислам дека

Гризлито Џимбо била само мало мече кога од стапица во дивината ја спасиле Сузан и Џим Ковалчик и ја однеле во својот резерват за диви животни. Денес, Џимбо има речиси 700 килограми и е најголемата мечка во својата група. Но, исто така и најмила. Тој обожава да си игра со Џим, а најмногу од сè […]Повеќе

Балкан

ВИДЕО: Невремето во Сплит предизвика паника кај населението

Хрватскиот град Сплит синоќа беше погоден од силно невреме, проследено со обилен дожд и грмотевици. Во рок од 30 минути наврнаа 10 литри дожд на метар квадратен. Во околината на Сплит, во Стобрец наврнаа околу 18 литри дожд на метар квадратен. Громовите предизвикале паника кај жителите на Сплит, но и проблеми со електричната мрежа и […]Повеќе

Свет

ВИДЕО: Пукање во Њујорк – ранети 5 лица, меѓу нив

Пет лица, меѓу кои и две деца, ранети се при пукање во Њујоркс, објави НБЦ, повикувајќи се на полициски извори. Пукањето се случило во средата нешто пред 16 часот по локално време во Бронкс. На снимките од безбедносните камери се гледа како напаѓачот истрчува кон некое лице и пука пет куршуми. Сопственикот на блиската продавница […]Повеќе

Струга

Струга испрати хуманитарна помош за повредените од земјотресот во Албанија

Денес, на иницијатива на група на граѓани, во Струга успешно се заврши хуманитарната акција за повредените во земјотресот во Албанија. Во оваа хуманитарна акција беа дел многу луѓе, како од градот Струга така и од околните села. Многу возила пристигнуваа и ја оставаа својата помош, а на теренот беше присутна и волонтерска екипа која им […]Повеќе

Свет

(ВИДЕО) Снежно невреме блокираше делови на САД

Големо снежно невреме што го погоди западниот брег на САД ги блокираше патиштата и се заканува да ги загрози плановите на Американците кои планираат да заминат на пат за Денот на благодарноста, откако повеќе авиокомпании ги откажаа летовите. Во Колорадо досега има 30 сантиметри снег, а во регионот на Денвер ветерот достигнува брзина над 70 […]Повеќе

Балкан

Во Дубровник беснееја бранови од рекордни 11 метри!

Далмација и натаму е под вода. Невремето кое го зафати хрватското крајбрежје предизвика бројни проблеми. Срушени дрва, паднати фасади, бродски линии во застој, а нивото на морето порасна. Од цела Хрватска доаѓаат извештаи за штета која е предизвикана од силниот ветер и обилниот дожд. Во Дубровник е забележан рекорден бран од 11 метри. „Пожарникарите во […]Повеќе

Балкан

Страшна несреќа во Словенија: Поради силниот удар камион се преврте

Возач на камионот трагично настрадал во несреќа, откако неговиот камион се превртел од надвозникот во Љубљана. Имено поради неприлагодена брзина на возачот со автомобилот марка „опел корса“ кој удира во банкина. Во обид да го избегне ударот, камионот свртува на десно и ја премунува оградата, по што се превртува во провалија 20 метри. Полицијата цел […]Повеќе

Балкан

Црвен метеоаларм во Дубровник: Службите се подготвени за голема временска

За поголем дел од Хрватска денес е прогласен црвен метеоаларм. Во Дубровник е издадено посебно предупредување: Ударите на одредени места достигнаа дури 143 километри на час. Во предупредувањето за граѓаните се вели дека постои можност од оштетување на конструкциите, ризик од повреди поради паднати стебла, скршени гранки и летечки парчиња од конструкции. Не се искучува […]Повеќе

Магазин

Милиони луѓе го гледаат штотуку роденото бебе! Погледнете зошто

Малечката Агата Рибиеро Коељо, родена во Бразил докторите ја донеле до нејзината мајка, а тоа што тогаш се случило ги разнежнило сите што биле во салата, како и оние што ја виделе снимката. Бебето стана светска сензација само неколку минути откако се роди.Повеќе
This will close in 0 seconds