Уапсен припадник на германската разузнавачка служба поради сомневање за шпионирање во корист на Русија

Уапсен припадник на германската разузнавачка служба поради сомневање за шпионирање во корист на Русија

Германското федерално јавно обвинителство денеска соопшти дека вработен во Федералната разузнавачка служба на земјата (БНД) е уапсен под обвинение за шпионирање за Русија.

Човекот идентификуван како Карстен Л. бил приведен вчера и е обвинет за предавање информации, вклучително и државни тајни, на руската разузнавачка служба. Полицијата како дел од случајот извршила претрес во неговиот стан и канцеларија, како и кај уште едно лице.

Претседателот на БНД, Бруно Кал, истакна дека агенцијата започнала истрага откако добила индиции за „можно предавство во сопствените редови“ и посочи дека случајот е „чувствителен“ бидејќи Русија се смета за „опасен противник“.  (МИА)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy