Украина: Американските ракетни системи „ХИМАРС“ пристигнаа во земјата

Украина: Американските ракетни системи „ХИМАРС“ пристигнаа во земјата

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников денеска соопшти дека во таа земја пристигнале американски  артилериски ракетни системи (ХИМАРС).

„Благодарност до мојот американски колега и пријател, секретарот за одбрана Лојд Остин, за овие моќни системи. Летото ќе биде жешко за руските окупатори. И последно за некои од нив“, објави Резников на Твитер.

Според британски медиуми, украинскиот министер за одбрана не навел како артилериските ракетни системи пристигнале во земјата. (МИА)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds