Украина објави два услова за завршување на војната

Украина објави два услова за завршување на војната

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека ќе има два услови за крај на војната: Русија да се откаже од своите планови за инвазија и да ги повлече своите трупи од украинско тло.

– За да заврши војната во Украина мора да се направат две работи – мислењето во Кремљ мора да се промени, а силите, како што е Индија, можат да помогнат во тоа. Москва мора да се откаже од своите воени планови и да се префрли од военохушкачки на мирољубив начин на размислување. Второ, Русија мора да ги повлече своите сили од целата територија на Украина, рече Кулеба за индискиот информативен канал NDTV.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy