Украински генерал го откри датумот на кој би можел да почне рускиот напад

Украински генерал го откри датумот на кој би можел да почне рускиот напад

Руските тенкови и војници би можеле да бидат само неколку недели подалеку од преминување на украинската граница и предизвикување конфликти во Европа, тврди еден од највисоките киевски генерали.

Во интервју објавено во саботата во британскиот весник „Тајмс“, генерал-полковник Александар Пављук изјави дека упадот би можел да се изврши во деновите по Зимските олимписки игри, кои треба да се одржат во Пекинг следниот месец.

„20 февруари е датум што нè загрижува“, рече тој, тврдејќи дека рускиот претседател Владимир Путин веројатно би сакал да избегне да ја навреди Кина со тоа што ќе ја засени Олимпијадата со војна.

Покрај тоа, овој датум го означува крајот на планираните руско-белоруски заеднички воени вежби на границата со Украина.

Пављук, кој служеше во советските вооружени сили во последните години од постоењето на СССР, рече дека е убеден во способноста на неговите трупи да се борат против Русија, и покрај поголемите воени способности на оваа поголема нација.

„Имаме околу половина милион луѓе кои поминале низ војната во оваа земја во која или изгубиле некого или нешто. „Половина милион од оние кои изгубија роднини, загубија домови или пријатели и се подготвени да ги растераат Русите со голи раце“, рече тој.

Украинските и западните власти со месеци предупредуваат на опасноста од непосредна руска инвазија и укажуваат на движењето на московските трупи во близина на нејзината граница со Украина, каде наводно се собрале повеќе од 100.000 руски војници.

Кремљ постојано негираше какви било агресивни намери, инсистирајќи дека едноставно ги преместува силите на своја територија и повика на безбедносни договори со НАТО, воен блок предводен од САД.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds