Украинските сили ги одбиваат руските напади околу Бахмут во Доњецк

Украинските сили ги одбиваат руските напади околу Бахмут во Доњецк

Украинските сили одбија неколку руски напади во регионот околу спорниот град Бахмут во источната провинција Доњецк, пренесе ДПА повикувајќи се на украинскиот генералштаб.

Персоналот, исто така, потврдил дека украинската артилерија ги погодила руските трупи во селото Половинкино во соседната провинција Луганск, при што биле убиени или повредени околу 150 руски борци.

Сличен артилериски напад врз руски војници во провинцијата Херсон на југ резултираше со смрт на околу 50 војници, а повредени се уште 100, се вели во извештајот.

ДПА нагласува дека овие информации не можат да се потврдат од независни извори.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy