Уште еден земјотрес во Турција

Уште еден земјотрес во Турција

Земјотрес со јачина од 4,8 степени денеска ја погоди западна Турција, соопшти Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот бил на 90 километри североисточно од Измир, а засега нема информации дали некој е повреден и дали е направена материјална штета. Најмалку девет лица загинаа и повеќе од 100 беа повредени во вчерашниот силен земјотрес од 5,7 степени во близина на турско-иранската граница.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds