Вакцината „Спутник V” од јуни ќе се произведува во Италија

Workers unload a shipment of the Russian COVID-19 vaccine Sputnik V, at the Simon Bolivar International Airport in Maiquetia, Venezuela, Saturday, Feb. 13, 2021. (AP Photo/Matias Delacroix)

Вакцината „Спутник V” од јуни ќе се произведува во Италија

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) ќе воспостави соработка со швајцарската компанија „Адиен Фарма и Биотек” за производство на вакцината „Спутник V” во Италија, изјави денеска извршниот директор на РДИФ, Кирил Дмитриев.

-Деновиве имаме разговори со италијанската Влада. Постојат многу италијански региони што изразија ентузијазам за „Спутник V” и сакаат да ја произведат вакцината, изјави Димтриев за „Раи 3″, пренесен од Тасс.

Производството на вакцината ќе помогне да се отворат нови бизниси и Италија да дојде до можност да го контролира производот.

Производството на „Спутник V” најрано може да почне во јуни, а РДИФ ќе соопшти во кои уште десет земји, освен Русија, ќе се произведува „Спутник V”. Меѓу земјите со кои рускиот фонд разговара за соработка се и Германија и Франција, додава Тасс.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds