Валдано: Еден детаљ покажува колку се моќни Португалците

Валдано: Еден детаљ покажува колку се моќни Португалците

Португалија ќе се соочи со Мароко во четвртфиналето на СП во Катар, а европската репрезентација и во претходната фаза покажа дека поседува со квалитетен состав и може да победува дури и без Кристијано Роналдо.

Аргентинската легенда Хорхе Валдано смета дека ситуацијата со Роналдо е важна за целата репрезентација, но уште еден детаљ ја покажува моќта на оваа португалска генерација.

Валдано е изненаден што Рафаел Леао има толку мала минутажа, па иако постигна голови, истите дојдоа откако влезе во игра во финишот на натпреварите.

– Португалија поседува квалитет на секоја позиција на теренот. Замислете да не ви е потребен еден Леао, како да е просечен фудбалер, – изјавил Валдано.

– Истовремено, Мароко е опасен, посебно што веќе испиша историја и ќе влезе на средбата без притисок, – истакнува легендата на Реал Мадрид.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy