Ван Гал: Ди Марија е еден од ретките кој смета дека сум лош тренер

Ван Гал: Ди Марија е еден од ретките кој смета дека сум лош тренер

Селекторот на Холандија, Луј ван Гал, ги прокоментира зборовите на аргентинскиот фудбалер за врска Анхел Ди Марија кој го нарече најлошиот тренер во неговата кариера.

– Анхел ди Марија е многу добар фудбалер. Кога работев со него во Манчестер јунајтед, тој имаше лични проблеми и тоа влијаеше и на неговата игра. Дали рече дека сум му бил најлошиот тренер? Тој е еден од ретките играчи кои го кажуваат тоа. Штета. Тренерот понекогаш мора да носи одлуки кои не се пријатни за секого, изјави Ван Гал.

Селекторот на Холандија се сети и дека и тој во Манчестер Јунајтед немал баш добри односи со Мемфис Депај.

– Мемфис, кој сега седи до мене, имаше слична ситуација во Манчестер јунајтед. Но, тренерот не прави ништо случајно. Можеби не беше во ред, но погледнете го односот меѓу нас сега – сè е сосема поинаку, додаде Ван Гал.

Репрезентацијата на Холандија на вечер ќе игра со Аргентина во четвртфиналето на Свтското првенство во Катар. Почетокот е во 20 часот.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy