Верувале или не: Најстарата желка во светот наполни 190 години!

Верувале или не: Најстарата желка во светот наполни 190 години!

Се верува дека желката Џонатан се родила во 1832 година. Официјално станала најстарата желка во светот, јавува Би-Би-Си.

Покрај тоа што оваа желка е вистински шампион во светот на желките, се смета и за најстарото познато копнено животно.

Тој живее на Света Елена, оддалечен остров во јужниот дел на Атлантскиот Океан, каде што се верува дека пристигнал во 1882 година со Сејшели.

Овој џин го прославил роденденот со “торта салата“, која му била направена, само од неговата омилено овошје и зеленчук.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy