ВИДЕО: Безбедносна камера го снимаше силниот земјотрес во Хрватска

ВИДЕО: Безбедносна камера го снимаше силниот земјотрес во Хрватска

Безбедносна камера го снимаше еден од двата земјотреси во Хрватска. Од снимката може да се види дека земјотресот е силен, и среќа кретко трае, инаку би имал поголеми последици.

Засега е причината е само материјална штета во Петриња и Сисак. Испукани се неколку ѕидови на домови, оштетени неколку кровови од куќи.

Државниот врв на чело со премиерот Андреј Пленковиќ и претседателот Зоран Милановиќ се веќе во Петриња.

Инаку ова е втор силен земјотрес во Хрватска годинава, по оној во март кога загина едно лице.

Утринава двата земјотреси беа на 51 километри југоисточно од Загреб.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds