ВИДЕО: Едно лице загина во торнадо во Холандија

ВИДЕО: Едно лице загина во торнадо во Холандија

Торнадо го погоди холандскиот крајбрежен град Зирикса, на југозападниот дел на земјата, при што загина едно лице, а десет се повредени, јавуваат агенциите.

„За жал, едно лице загина во торнадото, а првите извештаи велат дека се повредени уште 10“, соопштија властите на провинцијата Зиланд.

Додаваат дека службите за итни случаи сè уште го проценуваат влијанието од тој редок феномен.

Торнадото подигна покриви на четири куќи и предизвика рушење на фасадата на една, соопштија надлежните и посочија дека „штетите се големи на неколку улици во градот“.

Секоја година се повеќе торнада ја погодуваат Холандија, но последното со фатални последици се случи во 1992 година.

Tromba marina en Zierikzee, Países Bajos 🇳🇱🌪 Avistada desde Colijnsplaat. (Jun 27, 2022) #Netherlands #waterspoutpic.twitter.com/VY5IDaO7rM

— 𝑪𝒆𝒏𝒕𝒊𝒏𝒆𝒍𝒂35 (@QuakeChaser35) June 27, 2022

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds