Видео: Ескалираа протестите во Бугарија, демонстрантите 56 дена бараат оставка од Борисов

Видео: Ескалираа протестите во Бугарија, демонстрантите 56 дена бараат оставка од Борисов

Од изутринава е тензично меѓу полицијата и демонстрантите пред поранешниот Партиски дом во Софија, каде заседава парламентот. Припадници на полицијата се испратени на лице место со штитови за да се смири напнатоста, јавуваат бугарските медиуми.

Ситуацијата ескалирала кога демонстрантите започнале да употребуваат сила против полициските возила. Тие фрлале со јаболки и јајца кон зградата. Едно лице е приведено.

Засилено е полициското присуство во центарот на Софија поради очекуваните протести низ целата земја.Првите демонстранти започнале да се собираат околу 7 часот.

„Неистомислениците планираат да го блокираат парламентот. Луѓето од целата земја се очекува да пристигнат во главниот град“, јавуваат бугарските агенции.

Илјадници луѓе уште од рано наутро протестираат пред бугарското Собрание, јави репортерот на БГНЕС.

Незадоволните демонстранти скандираат и бараат оставки од Бојко Борисов и бугарскиот главен обвинител, Иван Гешев. Протестите се одржуваат 56. ден по ред.

Полицијата се наоѓа на сите булевари што водат до зградата на Собранието, каде што се одржува седница.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds