ВИДЕО: Луѓе умираат во Индија на тротоар молејќи за кислород, по 330.000 нови случаи со коронавирус на ден

ВИДЕО: Луѓе умираат во Индија на тротоар молејќи за кислород, по 330.000 нови случаи со коронавирус на ден

Болниците во Индија молат за снабдување со кислород бидејќи здравствениот систем е под притисок по зголемениот број на случаи со коронавируси. Случаите со КОВИД-19 се зголемуваат двојно на секои десет дена во земјата со скоро 1,4 милијарди луѓе.

Индија го забележа најголемиот досега регистриран број на нови инфекции во светот веќе втор ден, пријавувајќи повеќе од 330.000 нови случаи. Во Делхи, луѓето умираат на тротоарот пред една од најголемите градски болници.

Собата за итни случаи во болницата Гуру Тег Бахадур во главниот град на Индија е преполна со критично болни пациенти, вознемирени членови на семејството и истоштен персонал.

Мохан Шарма, внук на пациент со КОВИД-19, разговараше со британскиот радиодифузер Скај Newsуз пред болницата. Тој објасни дека бил таму претходниот ден со неговиот татко.

„Тој само викаше” види ме! Види ме! ” но никој не дојде и тој почина “, изјави тој за Скај додека неговиот дедо лежеше зад него на количка.

„Имам порака за владата“, рече Тушар Маурија, друг роднина на пациент со КОВИД-19, „Ве молам да добијам малку кислород. На луѓето им треба тука“.

Индиската влада беше критикувана затоа што не ја сфати сериозноста од втор бран.

Индија се соочува со предизвик да се обиде да спречи понатамошен колапс на нејзиниот здравствен систем се додека не можат да се вакцинираат доволно луѓе за значително намалување на протокот на пациенти.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds