(Видео) Луѓето се разбегаа во паника од силниот земјотрес на Филипините

(Видео) Луѓето се разбегаа во паника од силниот земјотрес на Филипините

Големиот остров Мандинао на југот од Филипините бил погоден денеска од силен земјотрес со магнитуда од 6,8 степени според Рихтерова скала, јавуваат американскиот геоизички институт наведувајчи дека потресот не претставува закана за цунами.

Епицентарот се наоѓал на десетина километри јужно од Давао, најголемиот град на островот, навел американскиот институт.

Надлежните засега не пријавиле поголеми штети или повреди. Поради потресот луѓето во паника бегале од трговските центри, домовите и другите згради.

https://www.youtube.com/watch?v=MKVn-AFEvqg

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds