(ВИДЕО) Објавена снимката од нападот во Загреб

(ВИДЕО) Објавена снимката од нападот во Загреб

Хрватската полиција објави снимка од нападот во кој во понеделникот се случи на плоштадот Свети Марко во Загреб, за кој постојат сомнежи дека бил насочен кон премиерот Андреј Пленковиќ. Како што пренесува „Вечерњи.хр“, директорот на полицијата Никола Милина и државниот обвинител од округот Загреб, Јурица Илиќ, денеска на прес-конференција зборувале за истрагата за кривичното дело, повеќекратен обид за убиство со елементи на тероризам.

loading…

Потесетување, 22-годишнeн напаѓач рани полицаец пред Владата и изврши самоубиство.

На конференцијата беше прикажано видео од нападот. „Ние презентиравме дел од фактите.

Полицијата спроведува обемна истрага уште од првиот ден. Потврдено е дека се работи за три сериозни обиди за убиство на полицајци кои биле пред плоштадот Свети Марко. Постојат елементи на тероризам“, рече Милина.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds