(ВИДЕО) Пожар во зграда во Белград, пожарникарите спасиле девојче од десеттиот кат

(ВИДЕО) Пожар во зграда во Белград, пожарникарите спасиле девојче од десеттиот кат

Попладнево, околу 13 часот, избувнал пожар во станбена зграда во центарот на Белград. Во инцидентот тешки изгореници добило 15-годишно девојче, кое најпрвин било пренесено на Ургентниот центар, а потоа требало да биде пренесено на Клиниката за изгореници и пластична хирургија.

Според српски „Телеграф“, девојчето некое време викало помош од терасата и врескало.

„Ужас. Гледате и не можете да помогнете. Дојдоа работниците и се качија на деветтиот кат, па ја спуштија од десеттиот на деветтиот. Се слушна нешто што личеше на експлозија, сè пукаше“, рекол еден од сведоците.

loading…

Причините за пожарот сè уште не се познати.

Пожарот избувнал во стан на 10. кат од зградата, а станарите биле евакуирани.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds