ВИДЕО: Страшно невреме во Австралија – силен дожд и ветер веќе петти ден прават хаос, граѓаните евакуирани

ВИДЕО: Страшно невреме во Австралија – силен дожд и ветер веќе петти ден прават хаос, граѓаните евакуирани

Северозападното крајбрежје на Австралија го погодија силни дождови и ветрови веќе петти ден по ред, поради што властите издале нало за евакуација на граѓаните, пренесува Ројтерс.

Нов Јужен Велс издал налог за евакуација на граѓаните откако силните дождови довеле до потпоување на некои патишта.

Циклонските услови, до довел системот на нискиот воздушен притисок над крајбрежјето во Квинсленд, додело до потопување на плажите и големи делови на градот густо население.

Австралискиот метеоролошки завод прогнозира дека силните дождови ќе паѓаат до вторник вечерта или среда наутро, но предупредуваат дека грмежите и понатаму можат да доведат до сериозно врнежи, а со тоа и до поплави.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds