ВИДЕО: Талибанци се возат со американски хеликоптер, а човек виси на јаже

ВИДЕО: Талибанци се возат со американски хеликоптер, а човек виси на јаже

Вчера, снимка на која се гледа американски хеликоптер со човек што виси од него, се прошири како шумски пожар на социјалните мрежи и медиуми.

Не беше целосно јасно од снимката што се прошири во тоа време дали човекот бил врзан со јаже или обесен,дали е жив или мртов.

Многу противници на американскиот претседател Џо Бајден, вклучително и американскиот републикански сенатор Тед Круз, на социјалните мрежи тврдат дека Талибанците користеле американски хеликоптер за да го обесат човекот.

“Оваа застрашувачка слика ја прикажува катастрофата на Џо Бајден во Авганистан: Талибанците обесија човек од американски хеликоптер Блек Хок. Трагично. Незамисливо”, напиша Круз, препраќајќи ја оваа снимка на Твитер.

“Ова е апсолутно глупост, да се видат како Талибанците сега летаат со американски хеликоптери Блек Хок, со обесени луѓе! Тоа никогаш нема да му се прости на американскиот претседател!” го коментираше британскиот ветеран од војните во Ирак и Авганистан и освојувачот на медалот „железен крст“, Тревор Култ, со слики на кои навистина изгледа дека непознато лице е обесено од хеликоптер.

Но, се покажа дека не е вистина.

Снимката е вистинска, но човекот кој виси не е обесен. Имено, се покажа дека снимката била вистинска (иако не е целосно јасно кога е направена), но на неа не се гледа човек кој е обесен од хеликоптер, туку лице виси од хеликоптерна јаже за качување. Маж што виси од хеликоптер и мавта кон луѓето собрани на земја, што јасно докажува дека лицето е живо.

Снимката за првпат ја објави „Талибан тајмс“, која се претставува како официјална веб -страница на Исламскиот емират на Авганистан, како што Талибанците го нарекоа Авганистан откако го освоија.

Билал Сарвари, слободен авганистански новинар, објави на Твитер дека на видеото се гледа хеликоптер управуван од пилот обучен од САД и Обединетите Арапски Емирати, а талибански војник со талибанско знаме виси на хеликоптер зад појасот.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds