(ВИДЕО) ТРАЕШЕ ДОЛГО И ТАТНЕШЕ – силен земјотрес од 4,7 степени го погоди Шибеник

(ВИДЕО) ТРАЕШЕ ДОЛГО И ТАТНЕШЕ – силен земјотрес од 4,7 степени го погоди Шибеник

Ова утро во 5 часот и 59 минути, сеизмолозите од Сеизмолошката служба на Република Хрватска забележаа силен земјотрес со епицентар на околу 13 км југоисточно од Шибеник. Земјотресот бил почувствуван од Сењ до Дубровник.

Јачината на земјотресот била 4,7 според Рихтер, а интензитетот во епицентарот на VI степен од скалата ЕМС, пишува Сеизмолошката служба на Република Хрватска.

Граѓаните на социјалните мрежи пишуваат дека се почувствувал посилен земјотрес, кој траел подолго. Досега не е пријавена штета.

“Имавме многу повици. Луѓето се јавуваат исплашени, нè прашуваат што се случило, некои сметаа дека експлозијата е како резултат на силен татнеж, некои се збунети. Општо земено, немаме пријавено значителна штета, имаме информации дека во Врпоље куќата падна парче карпа што се распадна и удри во автомобил, но никој не беше повреден“, рекоа за Шибеник ИН од Центарот 112.

„Ова е нов епицентар во споредба со оние кои беа активни досега. Во текот на денот и во наредните денови, можеме да очекуваме послаби земјотреси во областа”, изјави сеизмологот Мустаќ за N1.

Поради увидот на пругата по силниот земјотрес утрово во областа Шибеник, железничките делници Книн – Сплит и Книн – Шибеник беа затворени за сообраќај, соопштија од Хрватските железници.

Земјотресот се почувствува и на Хвар.

Се чувствуваше и во Сплит. 

Ова се реакции на граѓани.

Краток и силен хоризонтален удар со подолг татнеж по земјотресот. Се чувствував како некој нагло и насилно да го турна каучот и мене на него од позади. Птиците замолкнаа во истиот момент, па слушнав татнеж во центарот на Сплит.

Почувствував силен земјотрес, толку тап од длабочините на земјата бев во спалната соба на првиот кат од куќата во Шрновница, Сплит.

Креветот се тресеше со силен татнеж. Тоа траеше околу 4 секунди. Лустерот (вентилатор за таван) се нишаше, и јас и сопругот се разбудивме од длабок сон.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds