Видео: Турски дрон успешно неутрализираше руски ПВО

Видео: Турски дрон успешно неутрализираше руски ПВО

Руските медиуми објавија видео на кое се гледа како турскиот дрон Бајрактар ​​ТБ2 успешно неутрализира две ракети на системот за противвоздушна одбрана Оса.

По лансирањето, првата ракета го пресретнува турскиот дрон со својот термички сензор и го следи неговото претстојно движење.

И токму кога се очекува ракетата да го погоди дронот, тој го менува курсот, оставајќи го Бајрактар ​​TБ2 недопрен. Слична работа се случи со друга ракета.Руските воени експерти објасниле зошто двете ракети не го „преживеале“ турскиот дрон, и покрај успешното пресретнување.

Според нив, причината е едноставна, Бајрактар ​​ТБ2 има совршен систем за водење електронска војна. Кога ракетите се приближиле на дронот на оптимално растојание, неговите системи за заштита биле активирани и успеале да ја „изгорат“ електронската табла за водење. Ова автоматски значи дека сензорот за топлина повеќе не работи и ракетата не ја гледа целта.

Бајрактар TБ2 е турски дрон со средна висина, долг дострел, способен за далечинско управување или автономни операции на летот.

Произведен е од турската компанија „Бајкар“, пред се за турските воздухопловни сили. Беспилотното летало го следи и контролира екипажот на контролната станица на земјата, вклучително и употреба на оружје, преку сателитот Турксат.

Селчук Бајрактар, поранешен студент на Технолошкиот институт на Американскиот универзитет во Масачусетс, е главно одговорен за развојот на турските авиони.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds