ВИДЕО: Турски новинари едвај извлекле жива глава – снимале репортажа, а потоа бегале од ерменските проектили

ВИДЕО: Турски новинари едвај извлекле жива глава – снимале репортажа, а потоа бегале од ерменските проектили

Репортерите на турската новинска агенција „Анадолија“ се најдоа во близина на ударот на ерменските проектили додека снимаа кадри во азербејџанското село Капанли.

Покрај екипата на „Анадолија“, на тоа место работеле и новинарите на турската радиотелевизија „ТРТ“, а непосредно пред нападот, новинарите воочиле два ерменски дронови како ги надлетуваат.

Набрзо потоа следувало гранатирање на местото во близина на новинарските екипи. Репортерите се сокрија зад возилата, за среќа никој не беше повреден, но мораа веднаш да побегнат од местото.

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека Ерменија од вчера наутро започнала со интензивно гранатирање на позициите на азербејџанската војска и населби, поради што вооружените сили на земјата се одлучиле за контраофанзива.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds