(ВИДЕО) Украинската армија тврди дека ги победила руските сили на периферијата на Киев и убила руски командант таму.

(ВИДЕО) Украинската армија тврди дека ги победила руските сили на периферијата на Киев и убила руски командант таму.

„Загина командантот на окупаторскиот полк, полковник Захаров. За време на битката во округот Бровари, убиена е тактичката група (BTGr) на 6-от тенковски полк (Чебаркул) на 90-та тенковска дивизија. Тие имаат значителни загуби на персонал и опрема“, соопшти украинското Министерство за одбрана.

Си-Ен-Ен провери видео споделено од Министерството за одбрана на кое се гледа колона руски тенкови кои се под силен оган и нејзиното повлекување.

Украинските вооружени сили споделија снимки од судирите, на кои се гледаат голем број уништени возила. Руските сили се приближуваат кон Киев од североисток и исток во обид да ја завршат опсадата на главниот град, но украинското противтенковско оружје досега успешно ги одвраќа.

(фото Украинско Министерство за Одбрана)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds