(Видео) Унгарската полиција како на филм бркаше Срби кои се обиделе да ограбат златарница

(Видео) Унгарската полиција како на филм бркаше Срби кои се обиделе да ограбат златарница

Филмска брканица на улиците во унгарскиот град Дебрецин. Полицијата бркаше автомобил во кој се наоѓаа двајца Срби, кои претходно се обиделе да ограбат златарница.

Полицијата веднаш по пријава за напад и обид за грабеж тргна во потрага по сторителите, кои бегале со жолт автомобил. На социјалните мрежи се појави видео од брканицата.

На видеото може да се види како полициските возила се обидуваат да го блокираат жолтиот автомобил од речиси сите страни. Возачот испаничи и набргу удри во паркирани возила, по што двајцата почнаа да бегаат, но беа фатени од полицијата.

Како што соопшти полицијата двајца Срби влегле во златарницата и веднаш го нападнале продавачот, а еден од нив вперил и пиштол кон него. Потоа и двајцата почнале да го удираат и тепаат.

Разбојниците потоа се обиделе да го спакуваат накитот во црна торба, но на крајот морале да побегнат, па го оставиле и пиштолот и чантата.

46-годишен Србин и неговиот 37-годишен брат, осомничени за вооружен грабеж, на рочиштето признале се. Браќата се приведени, а поднесен е и предлог за нивно апсење.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds