ВИДЕО: Воз излета од шините во Тајван – над 35 загинати

ВИДЕО: Воз излета од шините во Тајван – над 35 загинати

Најмалку 36 лица загинаа, а повеќе од 20 се повредени кога воз излета од шините во тунел во источен Тајван.

Како што пренесуваат светските медиуми, возот се излизгал од шините, а со еден дел од вагоните удрил во страните од тунелот, објави противпожарната служба.

За време на несреќата, во возот имало 350 патници.

Од првите четири вагони беа евакуирани 80 до 100 лица, додека е многу тешко да се пристапи до преостанатите четири вагони кои се доеформирани и тешко пристапни, јавуваат светските медиуми.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds