(ВИДЕО) Вучиќ прикажа вознемирувачки фотографии од убиствата на Беливук

(ВИДЕО) Вучиќ прикажа вознемирувачки фотографии од убиствата на Беливук

Вознемирувачки фотографии од осакатени тела, од жртвите кои биле малтретирани и тортурирани од озлогласениот клан на Веља Невоља, реши вчера доцна вечерта да прикаже српскиот претседате Александар Вучиќ, после седницата на Советот за безбедност.

Замолија децата да бидат тргнати од телевизорте кога овие снимки ќе се прикажуваат.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, а потоа и министерот за внатрешни работи, Александар Вулин, се обратија пред јавноста по седницата на Советот за национална безбедност, одржана во Палатата на Србија, доцна синоќа, пренесува Курир.рс.

Вучиќ и Вулин зборуваа за борбата против организираниот криминал, кога покажаа застрашувачки слики за злосторствата на кланот Веjко Беливук, или Веља Невоља.

Вучиќ го започна своето обраќање со зборовите: „Имавме долга сесија, на која разговаравме за сите горливи проблеми со кои се соочува Србија.

Сепак, најинтересниот дел беше за криминалните групи.

„Србија успеа да се справи со неколку важни криминални групи, барем со две. Се појави помлада група која сака да ги продолжи “славните дела“ на своите претходници и сега им велам дека наскоро ќе бидат распуштени и ставени зад решетки. Нивните денови на слобода се избројани“, вели Вуќиќ. 

„Сакам да им се заблагодарам на луѓето во Србија, бидејќи тие веруваа дека државата ќе биде посилна од сите криминални групи. Сакам да им се заблагодарам на членовите на МУП и БИА. Ние сме со членовите на најпознатата криминална група, успеавме да направиме нешто во техничка смисла за прв пат. “Внесовме некои уреди и успеавме да отвориме нешто што никогаш порано не можевме да го сториме. Особено бевме шокирани што оваа криминална група имаше фотографии со обележани лица на оперативци кои директно се бореа против нив. Овие луѓе херои, ги ризикуваа своите животи “.

„Веќе се водат истраги за четири убиства, бидејќи добивме нови информации“, рече Вучиќ.

Министерот за внатрешни работи, Александар Вулин, тогаш се обрати до јавноста. 

“Долго време се расправавме дали да ви го покажеме ова. Се консултиравме со надлежното обвинителство. Ова е одвратно и застрашувачко, иако ова е само мал дел. Ние објавуваме само фотографии, но вие нема да бидете способни да почувствува одвратност, тага и лутина “, рече тој. Вулин ги замоли гледачите да ги отстранат децата од телевизијата.

На првите слики беше прикажано оружје и особено снајперска пушка, а потоа беа прикажани ужасни фотографии од осакатени тела, тела без глави и слика на отсечена глава … Се сомнева дека станува збор за тела на „најголемите обожаватели на Звезда“ и Партизан “.

“Војната меѓу клановите Звицер и Бојовиќ донесе многу убиства. Чекаме доволно докази, очекуваме да ги расветлиме петтото и шестото и седмото убиство. Во областа меѓу Лозница и Шабац, вчера најдовме 21 цевка. најголемиот арсенал што некогаш сме го пронашле. “, рече Вучиќ.

„Подготвени сте, но не како што велите, но ќе завршите зад решетки. Насекаде, од Врање до Суботица“, најави претседателот на Србија.

“Тие ги снимија својата монструозна недела. Ние нема да ги објавиме снимките, ако сакавме, ќе ги објавевме вечерва”, рече Вучиќ.

Извор и фото: Курир.рс, видео: Ало.рс

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds