ВИДЕО: Загинаа 11 лица, 25 се повредени во автобуска несреќа во Хрватска

ВИДЕО: Загинаа 11 лица, 25 се повредени во автобуска несреќа во Хрватска

Најмалку 11 лица загинаа, а поголем број се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи утринава околу 5,40 часот на хрватскиот автопат А4 во правец кон Загреб, меѓу местата Јарек Бишашки и Подворец, кога автобус со полски национални таблички излетал од патот, јави Хина.

Десетици повредени се пренесени во болниците во Вараждин и Загреб.

Teška nesreća na dionici puta Zagreb – Goričan #hrvatska #zagreb https://t.co/nUd7ExUt9N

— Klix.ba (@klixba) August 6, 2022

-Засега знаеме дека загинале 11 лица, додека останатите повредени се пренесени во болниците во Загреб и Вараждин. Интервенцијата е завршена, а на теренот се уште се наоѓаат дежурни пожарникари, изјави командирот на противпожарната единица Жељко Наѓ, пренесе Вечерњи лист.

Hrvatska: 11 mrtvih u saobraćajnoj nesreći https://t.co/AoaWQuMkjB pic.twitter.com/M1Pz47aaN1

— BN PORTAL (@rtvbn1) August 6, 2022

Според неофицијални информации до кои дојде порталот Индекс. хр во несреќата тешко се повредени 25 лица.

Од полициската управа Вараждин кусо соопштија дека на местото на несреќата, покрај полициски службеници од полициската управа Вараждин и Загреб, биле ангажирани и неколку екипи на Брза помош и противпожарна помош од двете жупанија.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds