Викендов поројни дождови, следната недела температурата до 40 степени

Викендов поројни дождови, следната недела температурата до 40 степени

УХМР за утре попладне најавува развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Наместа, како што наведува, процесите ќе бидат поинтензивни и во форма на невреме.

Во недела времето ќе биде нестабилно претежно попладне и во источните делови од земјата со појава на пороен дожд и грмежи, но од понеделник се очекува претежно сончево време со побрз пораст на температурите.

Особено топло, според УХМР, ќе биде кон средината на работната недела. Температурите ќе се движат од минимални 13 степени во утринските часови до 40 степени во текот на денот.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds