Вилијамс го најави Американецот Логан Сарџент

Вилијамс го најави Американецот Логан Сарџент

Вилијамс објави дека американскиот возач Логан Сарџент ќе биде дел од тимот за новата сезона во Формула 1. Досега се натпреваруваше во Формула 2.

Сарџент ќе биде првиот Американец на најпопуларната автомобилска трка по Александар Роси во 2015 година. Така, пилотот од Флорида следната сезона ќе му биде соиграч на Алекс Албон.

21-годишниот возач има 3 сезони во Формула 3 (3 победи), како и две сезони во Формула 2 (2 победи), каде што возеше за тимот на Карлин. Тој заврши четврти во дебитантскиот шампионат минатата кампања.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy