Витаминска бомба: Овој плод ја подобрува работата на мозокот, го штити имунитетот и спречува појава на карцином

Покрај тоа што е вкусен есенски плод, костенот содржи бројни витамини, минерали и антиоксиданси кои спречуваат низа болести и го чуваат здравјето.

Со што е богат костенот? Костенот содржи најмногу јаглехидрати (околу 43% скроб и околу 4% шеќер), протеини, малку масти и растителни влакна. Богат е со витамини од Б групата, провитамин А и витамин Ц. Од минералните материи се присутни калиум, калциум, магнезиум, фосфор, сулфур, хлор, железо, манган и бакар.

Како да ги применувате костените?

Костените имаат широка примена во кулинарството. Тие најчесто се консумираат варени, печени или во вид на пире. Овој плод може да се користи и за правење на палачинки, леб и колачи. Варениот костен е побогат со минерални материи додека печениот содржи поголема количина на енергетски состојки (протеини, масти и јаглехидрати).

Бирајте сјајни, кафеави, свежи и млади плодови. Избегнувајте ги старите и полесните плодови бидејќи тие се тешки за печење. Чувајте ги во фрижидер за да не се сушат.

loading…

Примена на див костен

Дивиот костен не се консумира бидејќи содржи одредена количина на отровот ескулин. Иако е отровен доколку се внесе во организмот, семето и листовите даваат позитивни резултати при лекувањето на проширени вени и хемороиди. Семето помага во регулирање на зголемена простата, дијареа и треска, а листовите лекуваат настинки и артритис. Екстрактот од семе од див костен ја подобрува циркулацијата.

Лековити својства

Костенот влијае на правилното функционирање на нервниот систем, има антиоксидативно делување, го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести и ја подобрува работата на мозокот. Се користи против настинки, дијареа и астма. Содржината на растителни влакна дава чувство на ситост, го намалува притисокот во цревата, влијае на намалување на холестеролот, триглицеридите и количината на токсични супстанци во организмот. Јаглехидратите присутни во костенот даваат енергија која долго трае, а 100 грама костени содржат околу 213 калории.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds