„Визер“ привремено во текот на зимата затвора 36 рути во регионот

„Визер“ привремено во текот на зимата затвора 36 рути во регионот

Нискобуџетната унгарска авиокомпанија „Виз ер“ привремено, во текот на зимата, ќе откаже 36 линии во земјите од регионот.

Ќе бидат прекинати дури осум линии од аеродромот во Тузла, а тие ја откажаа единствената линија во Словенија, пишува РТЦГ.

Последниот лет годинава меѓу Шарлероа во Белгија и Љубљана е закажан за 24 октомври, а летовите се очекува да бидат повторно воспоставени во март следната година, пренесува SEEbiz.

Претходно, „Визер“ откажа четири линии од аеродромот „Тузла“, а сега откажува уште четири линии кон Берлин, Келн, Баден и Воксј во Шведска.

Овие летови треба да се вратат и во март следната година. Четирите правци што беа откажани порано требаше да бидат обновени во октомври, но тоа сигурно нема да се случи оваа година.

„Визер“ го откажа и летот од Сараево до Будимпешта, но тој треба да биде воспоставен на 2 октомври.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds