Во 2022 година рекорден број украдени возила во САД

Во 2022 година рекорден број украдени возила во САД

Бројот на украдени возила во САД во 2022 година за првпат е еден милион, соборувајќи ги рекордите од претходните години, објави Националното биро за криминал во осигурувањето.

Според податоците на тоа биро, во првите девет месеци од оваа година, во САД биле украдени повеќе од 745.000 возила, што претставува рекордна бројка од 2008 година и зголемување од 24 отсто во споредба со бројките пред пандемијата, објави Вашингтон Тајмс.

Полицијата вели дека бројот на украдени возила е дури и поголем од тие бројки, бидејќи кражбата на возила е многу тешко да се докаже на суд без сведоци или видео како доказ.

Проценетата вредност на сите украдени возила оваа година надминува 6,6 милијарди долари.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy