Во Африка парализирани аеродромите поради штрајкот на контролорите на лет

Во Африка парализирани аеродромите поради штрајкот на контролорите на лет

Штрајкот на контролорите на лет од вчера го парализираа авиосообраќајот во неколку африкански аеродроми.

Контролорите на лет бараат подобри услови за работа и подобар систем за напредување.

Штрајкот, што почна вчера во 10 часот по средноевропско време, е во организација на Унијата на синдикати на контролори на летови и е предвидено да трае 48 часа.

Агенцијата за безбедност на авиосообраќајот во Африка и на Мадагаскар има 18 земји-членки, поголемиот број франкофонски држави.

Авиосообраќајот поради штрајкот е во прекин во Абиџан, Брег на Слонова Коска, во Уагадугу, Буркина Фасо, во Бомако, Мали како и на аеродромите во Камерун.

Во вчерашното соопштение од АСЕЦНА се изразува жалење поради „неслужбениот штрајк“, бидејќи истиот беше забранет од националните судови.  (МИА)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy