Во Црна Гора стапи на сила полициски час

Во Црна Гора стапи на сила полициски час

Од денес во Црна Гора се донесени нови мерки насочени кон сузбивање на пандемијата на Ковид-19. Забраната за напуштање на домот трае од 22 до 5 часот наутро.

Исто така, забранета е работата на продавниците од 7 до 20 часот, додека угостителските објекти ќе бидат отворени од 7 до 18 часот.

Компаниите и претприемачите кои се занимаваат со трговија на прехранбени производи (пазари, супермаркети, хипермаркети) ќе работат од 7 до 20 часот, а компаниите и претприемачите кои се занимаваат со трговија со непрехранбени производи и обезбедување услуги (трговски центри, продавници за чевли и облека, салони за убавина, фризерници) од 7 до 20 часот, предвидуваат новите мерки.

Забранет е и меѓуградскиот сообраќај од петок во 22 часот до понеделник во 5 часот наутро.

Задолжително е правилно носење на маска и одржување физичко растојание во затворено и надвор.

Забранети се масовни / социјални собири, како и собири во станбени згради.

Исто така е забрането да се собираат во група повеќе од четири возрасни заедно на отворено.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds