Во Германија поради Ковид-19 продолжува „заклучувањето“ до 14 февруари

Во Германија поради Ковид-19 продолжува „заклучувањето“ до 14 февруари

Германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на германските покраини се согласија да ги продолжат ограничувачките мерки наметнати поради Ковид-19 за повеќето продавници и училишта до 14 февруари, јави ДПА.

– Сега е време да се преземат мерки на претпазливост против заканата што ја носи коронавирусот, изјави Меркел по состанокот со премиерите на 16-те германски провинции.

Бројот на нови случаи на инфекција со коронавирусот во Германија се намалува во изминатите денови, но вирусолозите предупредуваат дека е можно ширење на позаразни варијанти на вирусот.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds