Во Јадранското море пронајдено телото на вториот пилот од урнатиот хеликоптер

Во Јадранското море пронајдено телото на вториот пилот од урнатиот хеликоптер

Во Зларинскиот канал, во Јадранското море, пронајдено е и телото на вториот пилот на воениот хеликоптер кој се урна вчера на хрватскиот остров. Претходно, во текот на вчерашниот ден беше пронајдено едно тело, кого спасувачите околу пладне го извлекле од морето.

До падот на хеликоптерот Kiowa ОХ-58 дојде за време на тренажен лет, кој почнал околу 10.30 часот. Хеликоптерот се урна половина час по полетувањето. Командантот на Хрватското воено воздухопловство Михаел Крижанец рече дека хеликоптерот летал на мала височина од непознати причини и се урнал.

Хрватска на крајот на 2016 година набави 16 хеликоптери Kiowa, донација од САД. Тие беа произведени од 2010 до 2012 година.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds