Во Јапонија измерени рекордни 40,2 степени Целзиусови

Во Јапонија измерени рекордни 40,2 степени Целзиусови

Во градот Исесаки, јужна Јапонија денеска е регистрирана температура на воздухот од 40,2 степени Целзиусови, што е највисока измерена температура во месец јуни, соопшти Метеоролошката служба.

Со денешната температура на воздухот е соборен претходниот рекорд во Јапонија, кога на 24 јуни 2011 година беа измерени 39,8 степени Целзиусови.

Високата температура е предизвикувана од силен антициклон од Пацификот со временски услови без облаци.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds