Во пожарот во болницата во Багдад досега загинале 82 пациенти

Во пожарот во болницата во Багдад досега загинале 82 пациенти

Најмалку 82 лица досега загинаа во пожарот што рано утринава ја зафати болницата „Ибн ал-Хатаб“ во Багдад, соопшти ирачкото Министерство за внатрешни работи, јави ДПА.

Во пожарот се повредени уште околу 110 други пациенти, болни од Ковид-19, а кои биле сместени во болницата што се наоѓа во југо-источниот дел на Багдад, јави државната агенција ИНА, цитирајќи го ирачкото МВР.

Претходно, член на полуофицијалната ирачка Висока комисија за човекови права соопшти дека бројот на загинати е 58 лица.

Министерството за внатрешни работи исклучи дека причина за пожарот е криминален мотив, што, според извештаите, почнал на Одделот за интензивна нега, пренесе ДПА.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds