Во Словенија денеска најмногу заразени во последните пет месеци

Во Словенија денеска најмногу заразени во последните пет месеци

Според податоците на словенечките власти, во последните 24 часа се регистрирани 55 нови случаи на коронавирусот, што е најголемо дневно зголемување на бројот на заразени во последните пет месеци.

Во изминатото деноноќие тестирани се 1.608 луѓе, а едно лице починало.

Бројот на хоспитализирани се зголеми за 26, а двајца пациенти вчера излегле од болница.

Вкупно четворица пациенти се лекуваат на интензивна нега, еден повеќе од вчера.

Во Словенија од почетокот на епидемијата се заразени вкупно речиси 3.000 луѓе, а 134 починале.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds