Во Струга 6 нови случаи на ковид 19, 2 починати и 6 оздравени

Во Струга 6 нови случаи на ковид 19, 2 починати и 6 оздравени

Во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 46

– Куманово 7

– Штип 1

– Прилеп 2

– Тетово 1

– Струга 6

– Велес 4

– Битола 7

– Охрид 4

– Гостивар 3

– Струмица 11

– Радовиш 3

– Кочани 4

– Пробиштип 1

– Берово 1

– Валандово 1

– Виница 1

– Делечево 1

– Кратово 1

– Свети Николе 4

– Кичево 2

– Ресен 1

Во болнички услови се починати 8 пациенти од Teтово (73г), Струмица (58г), Делчево (55г), двајца од Струга (80 и 74г) и тројца пациенти од Скопје (53,76 и 82г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 159 оздравени пациенти од:

– Скопје 42

– Куманово 8

– Штип 3

– Прилеп 8

– Тетово 10

– Струга 6

– Велес 4

– Битола 3

– Охрид 10

– Кавадарци 2

– Гостивар 13

– Гевгелија 11

– Струмица 4

– Крива Паланка 2

– Радовиш 2

– Крушево 2

– Кочани 4

– Пробиштип 1

– Македонски Брод 2

– Пехчево 1

– Берово 3

– Валандово 1

– Виница 2

– Делчево 8

– Свети Николе 3

– Кичево 3

– Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 187.080 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17786, бројката на оздравени пациенти е 14801, на починати е 737, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2248.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds