Во Струга 9 новозаразени од Ковид 19

Во Струга 9 новозаразени од Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на COVID-19.

Вo:
-Скопје 24
-Куманово 6
-Дебар 4
-Штип 3
-Прилеп 1
-Тетово 2
-Струга 9
-Велес 1
-Охрид 1
-Кавадарци 1
-Гостивар 4
-Гевгелија 3
-Крива Паланка 1
-Радовиш 1
-Кочани 3
-Пробиштип 1
-Берово 1
-Валандово 1
-Виница 1
-Делчево 3
-Свети Николе 1

Починати се 3 лица, пациентка од Струмица (44г), пациент од Гостивар (58г) веднаш по прием и еден пациент од Охрид (79г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 54 оздравени пациенти од:

-Скопје 8
-Куманово 7
-Штип 4
-Тетово 1
-Струга 4
-Велес 2
-Битола 2
-Охрид 4
-Гостивар 11
-Гевгелија 1
-Крива Паланка 2
-Кочани 1
-Берово 1
-Виница 1
-Свети Николе 3
-Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 160.180 тестирања на COVID-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.293, бројката на оздравени пациенти е 12.754, на починати е 634, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.905.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds