„Во таа соба убиваа луѓе и ги сечеа на парчиња“: Светот ќе се згрози од планот на Беливук – планирана ликвидација на Вучиќ и неколку соборци

„Во таа соба убиваа луѓе и ги сечеа на парчиња“: Светот ќе се згрози од планот на Беливук – планирана ликвидација на Вучиќ и неколку соборци

– Истрагата спроведена од Министерството за внатрешни работи против групата на Вељко Беливук е незабележана поради различните злосторства извршени од тие лица и бројот на лица кои учествувале во организацијата и извршувањето на тие злосторства, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Александар Вулин.

Во моментот кога ќе добиеме дозвола од надлежното обвинителство, ќе излеземе во јавноста со сè што најдовме. Ова веќе не е српска приказна. Ова е приказна што ќе одекне низ целиот свет. Полошо е од она што го видовме во серии и филмови за дилери на дрога – рече Вулин.

Според него, според арсеналот на оружје што е запленет, може да се види дека не станува збор за оружје што се користи за пресметка на дилери на дрога, туку за пресметка со лица кои имаат безбедност и се возат во оклопни возила.

– Истрагата ќе покаже кога тие ја подготвувале, но знам дека списокот со приоритети отсекогаш бил: претседателот Вучиќ, членовите на неговото семејство, а потоа и другите – рече Вулин.

Според него, количината на докази што пристигнуваат, изјавите на учесници, сведоци, жртви, почнува да се акумулира затоа што луѓето се ослободуваат од стравот.

– Добивме информации за тајната соба од член на кланот кој многу добро знаеше што се случува таму. Во таа просторија луѓето беа убивани и распарчувани – рече министерот за внатрешни работи.

Вулин додаде дека и Србија и светот ќе бидат згрозени од бројот и суровоста на тие луѓе.Содржината продол

Никој не можеше да го замисли тоа. Најискусните оперативци кои работеле на разбивање на Земунскиот клан велат дека никогаш не го виделе ова. Кога судството ќе даде дозвола за разговор, ќе дознаете со какви чудовишта го делевме градот – рече Вулин.

Министерот за внатрешни работи додаде дека обвинението против групата на Вељко Беливук ќе биде поднесено во законскиот рок.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds