Во водите на Охридското Езеро пронајдени и одземени рибарски мрежи во должина од 1.000 метри (видео)

Во водите на Охридското Езеро пронајдени и одземени рибарски мрежи во должина од 1.000 метри (видео)

Во периодот од 10.02. до 13.02.2022 припадници на Единицата за брзо распоредување од Одделот за специјални полициски операции преземаа мерки на засилено набљудување и оперативен надзор на поширокиот реон на подрачјето на СВР Охрид, информираат од МВР.

  • Во рамки на активностите беше извршено патролирање во водите на Охридско Езеро и пребарување на терен со цел заштита на рибниот фонд во езерото, пронаоѓање на лица кои илегално ја минуваат државната граница, како и лица сторители на други кривични дела. Како резултат на преземените мерки и активности од водите на езерото се пронајдени и извадени 8 рибарски мрежи, со различни димензии, со вкупна должина околу 1000 метри, велат од МВР.

Пронајдените и одземените мрежи, додаваат од МВР, се предадени на Полициската станица за граничен надзор Охридско Езеро.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds