Вонредна состојба во Венеција, две лица загинаа во поплавите

Вонредна состојба во Венеција, две лица загинаа во поплавите

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради природната непогода во Венеција, со цел што побрзо да се мобилизираат средства за да се избегне исчезнување на еден од најубавите градови на светот.

Порастот на нивото на морето во комбинација со ударите на силните ветришта и дождот го потопи речиси целиот град, односно 80%.

Поради поплавите во градот нема електрична енегија, а водата навлезе во базиликата на плоштадот Свети Марко, во продавниците, рестораните, хотелите.

Медиумите јавуваат за две загинати лица.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds