Втор случај на мајмунска сипаница е регистриран во Црна Гора

Втор случај на мајмунска сипаница е регистриран во Црна Гора

Институтот за јавно здравје го потврди вториот случај на мајмунска сипаница во Црна Гора, пренесува Вијести.

Од Институтот соопштија дека овој случај не е епидемиолошки поврзан со првиот случај.

– Спроведени се сите неопходни антиепидемиски мерки за пациентот и контактите, со цел спречување и сузбивање на ширењето на споменатата заразна болест. Исто така, информирани се сите надлежни институции согласно националните и меѓународните протоколи.

Евидентираниот случај е црногорски државјанин и е во добра општа состојба.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy