„WhatsApp“ нема да работи на 43 модели мобилни телефони

„WhatsApp“ нема да работи на 43 модели мобилни телефони

Корисниците ќе ги загубат можностите за праќање пораки и остварување видео повици.

Платформата за размена на пораки „WhatsApp“ ја укинува поддршката за бројни стари модели на паметни телефонои кои од 1 ноември се останати без популарната апликација.

Опфатени се 43 модели на паметни телефони и на „Android“ и на „iOS“.

Моделите на паметни телефони со инсталиран „Android 4.0.4“ или постара верзија ќе станат некомпатибилни со „WhatsApp“, исто како и „iPhone“ уредите со инсталиран „iOS 9“ или постар оперативен систем, пишува „Mirror“.

Станува збор за следните модели на телефонои:

Apple:

– iPhone

– iPhone SE

– iPhone 6S

– iPhone 6S Plus

Samsung:

– Samsung Galaxy Trend Lite

– Galaxy Trend II

– Galaxy SII

– Galaxy S3 mini

– Galaxy Xcover 2

– Galaxy Core

– Galaxy Ace 2

LG:

– Lucid 2

– LG Optimus F7

– LG Optimus F5

– Optimus L3 II Dual

– Optimus F5

– Optimus L5

– Optimus L5 II

– Optimus L5 Dual

– Optimus L3 II

– Optimus L7

– Optimus L7 II Dual

– Optimus L7 II

– Optimus F6, Enact

– Optimus L4 II Dual

– Optimus F3

– Optimus L4 II

– Optimus L2 II

– Optimus Nitro HD and 4X HD

– Optimus F3Q

Huawei:

– Ascend G740

– Ascend Mate

– Ascend D Quad XL

– Ascend D1 Quad XL

– Ascend P1 S

– Ascend D2

Sony:

– Xperia Miro

– Sony Xperia Neo L

– Xperia Arc S

ZTE:

– ZTE Grand S Flex

– ZTE V956

– Grand X Quad V987

– ZTE Grand Memo

Drugi uređaji:

– The Alcatel One Touch Evo 7

– Archos 53 Platinum

– HTC Desire 500

– Caterpillar Cat B15

– Wiko Cink Five

– Wiko Darknight

– Lenovo A820

– UMi X2

– Faea F1

– THL W8

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds