ЗА ПРВ ПАТ: Турската лира падна на 8 во однос на доларот!

ЗА ПРВ ПАТ: Турската лира падна на 8 во однос на доларот!

Турската лира во понеделникот достигна ново рекордно најниско ниво, тргувајќи за 8 пати против американскиот долар за прв пат, откако претседателот Реџеп Таип Ердоган ги заобиколи европските лидери и се осмели САД да ја погодат Анкара со санкции.

Падот на валутата за 1 процент го намали за повеќе од една четвртина од крајот на 2019 година, поттикнат пониско од комбинацијата на растечки геополитички тензии и загриженост на инвеститорите за управување со економијата на земјата. Под притисок беше и турската берза, со индексот на акциите во Истанбул, Бист 100, намален за повеќе од 1 процент.

Обновениот немир на пазарите на средства во земјата следеше по низата борбени размени меѓу високи турски официјални лица и нивните западни колеги за време на викендот.

Франција го отповика својот амбасадор

Франција го отповика својот амбасадор во Анкара, откако Ердоган рече дека на Емануел Макрон му треба ментално лекување како одговор на контроверзните коментари на францускиот претседател за исламот. Други високи турски официјални лица исто така започнаа серија силно формулирани напади врз Европа, споредувајќи го нејзиниот третман со муслиманите со демонизацијата на Евреите во дваесеттите години на минатиот век.

Тоа предизвика осуда од Чарлс Мишел, претседател на Европскиот совет, кој ја обвини Турција за прибегнување кон „провокации, еднострани активности на Медитеранот и сега навреди“. „Тоа е неприфатливо“, напиша тој на Твитер.

Вашингтон во повеќе наврати се закануваше дека ќе воведе санкции против Турција, членка на НАТО, како одмазда за купувањето на системот за противвоздушна одбрана С-400 произведено во Русија .

„Не сфаќате со кого имате работа“, ги предупреди Ердоган САД во говорот во неделата. „Без оглед какви се вашите санкции, не доцнете со нив“.

Ризици

Тековниот пад на валутата ризикува дополнително да ја поттикне хронично високата инфлација во Турција, која минатиот месец течеше со годишна стапка од 11,75 проценти, како и да натрупа притисок врз компаниите оптоварени со девизен долг.

Нивото од 8 на доларот носи симболично значење за турската јавност, деловната заедница и креаторите на политики, велат аналитичарите. „Има психолошки ефект“, рече Енвер Еркан, економист во Истанбул со седиште во Тера Инвестмент.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds